Mleko kobiece jako lekarstwo

C.K. tajny radca i podkomorzy Franz de Paula Graf von Hartig ze swoją żoną (obraz Barbary Krafft)

Podwójny portret namalowany przez Barbarę Krafft prezentowany na wystawie „Oświecona burżuazja” w Górnym Belvederze (Wiedeń), przedstawia realistycznie historyczną scenę z 1797 roku: Franz de Paula Graf von Hartig, C.K. tajny radca i podkomorzy, siedzi w fotelu konający. Jego młoda żona podaje mu swoją nagą pierś. Gest jest zamierzony, ale nie erotyczny. Po prostu śmiertelnie chory człowiek korzysta z mleka swojej żony jako środka leczniczego. Mleko matki (łac. „muliebre”) było stosowane od czasów starożytnych na choroby oczu, choroby płuc i wycieńczenie. W niektórych przypadkach, nawet dziś niektórzy pediatrzy zalecają matkom, aby zakrapiały kilka kropli swego mleka do oczu lub do nosa swoich nowonarodzonych dzieci.

Mleko kobiece dla dorosłych

Jednak w czasach starożytnych mleko kobiece stosowano u dorosłych. Jeszcze na początku współczesnej doby mleko kobiece i masło z niego zrobione spełniały ten cel i były nadal integralną częścią terapii medycznych. Ludzkie mleko było wykorzystywane nawet w karmieniu zwierząt: np. zalecano kobietom karmić szczenięta, żeby w przyszłości były łagodniejszymi psami. Zjawisko karmienia piersią dorosłych nie tylko w codziennej praktyce lekarskiej, ale również w sztukach wizualnych jest uderzająco obecne. Od renesansu do baroku temat „Caritas romana” ( Miłosierdzie rzymskie) został uwieczniony przez wielu artystów. Na każdym z tych obrazów, jest ukazany stary człowiek karmiony piersią przez młodą kobietę. Ten motyw wywodzi się z dzieła łacińskiego pisarza Valeriusa Maximusa z 31 roku n.e. Valerius opowiada o obywatelu ateńskim Cymonie, który został skazany na śmierć głodową w więzieniu. Tylko jego córce Pero pozwolono go odwiedzać, ale była przeszukiwana przez strażników czy nie wnosi jakiejkolwiek żywności. W tych wyjątkowych warunkach, Pero karmi ojca własną piersią, ratując mu życie. Nawet w przedindustrialnej sztuce sakralnej temat karmienia piersią dorosłych jest często poruszany. Wiele ilustracji pokazuje jak święci, mnisi i inni wierzący w cudowny sposób otrzymują mleko z piersi Matki Boskiej i tym samym odzyskują zdrowie. Również liczne krążące w średniowieczu relikwie zrobione z mleka Najświętszej Maryi Panny dokonały wielu cudownych uzdrowień.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Wypróbowane lekarstwo

W XVIII wieku, kiedy Barbara Krafft malowała obraz, kobiece mleko było nadal oczywistym, wypróbowanym środkiem leczniczym. W tym kontekście nasuwa się pytanie, jak to było możliwe, że pacjent pokazany na obrazie był karmiony piersią przez żonę, która jeszcze nie była ciąży. Należy zauważyć, że wiele historycznych źródeł pokazuje, że kobiety, które nigdy nie rodziły (a nawet mężczyźni) były w stanie, w szczególnych przypadkach karmić piersią. Nawet dzisiaj wg niektórych lekarzy jest to uważane za możliwe.

5 Praw Natury odkrytych przez dr Hamera wyjaśnia dlaczego jest to możliwe i jak to działa.

_________________________________________________

Artykuł „Milch als Medizine” z Wiener Zeitung

About 5 Praw Natury

https://germanskawroclaw.wordpress.com

Posted on 25 czerwca 2012, in Artykuły and tagged , , . Bookmark the permalink. Możliwość komentowania Mleko kobiece jako lekarstwo została wyłączona.

Możliwość komentowania jest wyłączona.